OPEL Rekord Sedan 2.0L 4MT RWD (101 HP)
1977–1982
99
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1979cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 158Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 173km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4590mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1140kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |