OPEL Senator 2.3L TD 5MT (86 HP)
1983–1987
84
bhp
Power
16.5
s
0–100 km/h
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2260cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 189Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.5s |
| Top Speed | 167km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |