OPEL Senator 3.0i 24V 5MT (204 HP)
1987–1993
201
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2948cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1465kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 Zr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |