OPEL Senator 3.0i 5MT (156 HP)
1987–1993
154
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2948cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 115kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 15.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1758mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |