OPEL Senator 3.0i 5MT (180 HP)
1983–1987
177
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2969cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 248Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 Vr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |