OPEL Signum 1.8L 16V 5MT FWD (122 HP)
2005–2008
121
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 167Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4651mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1415kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |