OPEL Signum 1.9L CDTi 6MT FWD (100 HP)
2005–2008
99
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1910cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4651mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1515kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |