OPEL Signum 2.8L V6 Turbo 6MT FWD (230 HP)
2005–2008
227
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
151
mph
Top Speed
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2792cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169kW |
| Torque | 330Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 243km/h |
| Top Speed | 151mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4651mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1535kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |