OPEL Signum 3.0L V6 CDTI 6MT FWD (177 HP)
2005–2008
174
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2958cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4651mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |