OPEL Sintra 3.0i V6 4AT FWD (201 HP)
1997–1999
198
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
20.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2962cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 198bhp |
| Power | 148kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 201km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.4mpg |
| Combined | 11.5L/100km |
| Urban | 15.6L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4671mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1705kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |