OPEL Speedster 2.0L 16V Turbo 5MT (140 HP)
2001–2005
197
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
151
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 243km/h |
| Top Speed | 151mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 36L |
Dimensions & Weight
| Length | 3790mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1120mm |
| Wheelbase | 2329mm |
| Kerb Weight | 930kg |
| Boot Capacity | 207L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/55 R17V (Front) - 225/45 R17V (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |