OPEL Tigra Twin Top 1.4L 16V 5AT FWD (90 HP)
2005–2009
89
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3919mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 1235kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |