OPEL Tigra Twin Top 1.4L 16V 5MT FWD (90 HP)
2005–2009
89
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
38.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.5mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3919mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 1135kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |