OPEL Tigra 1.4L 16V 4AT FWD (90 HP)
1994–2000
89
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1389cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3919mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 955kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14H |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |