OPEL Tigra 1.6i 16V 4AT FWD (106 HP)
1994–2000
105
bhp
Power
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 148Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3919mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1340mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 975kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55 R15H |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |