OPEL Vectra Caravan 1.6i 16V 4AT FWD (100 HP)
1996–1999
99
bhp
Power
15.5
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.5s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4491mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1266kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |