OPEL Vectra Caravan 1.8i 16V 5AT FWD (122 HP)
2002–2005
120
bhp
Power
13.6
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 120bhp |
| Power | 89.7kW |
| Torque | 167Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.6s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Tr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |