OPEL Vectra Caravan 2.0i 16V 5AT FWD (136 HP)
1996–1999
134
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
16.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 188Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.7mpg |
| Urban | 14.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4491mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1378kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |