OPEL Vectra Caravan 2.2i 5MT FWD (147 HP)
1999–2002
145
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
27.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108kW |
| Torque | 203Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 212km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.3mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 12.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4491mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1323kg |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |