OPEL Vectra Caravan 2.2L 16V DGI 5AT FWD (155 HP)
2002–2005
153
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 12.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1550kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |