OPEL Vectra Caravan 2.2L DTi 5AT FWD (125 HP)
2002–2005
123
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2171cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1620kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Tr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |