OPEL Vectra Caravan 2.5L i500 V6 5MT FWD (195 HP)
1996–1999
192
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 192bhp |
| Power | 143.4kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4491mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1468kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |