OPEL Vectra Caravan 2.6i V6 5MT FWD (170 HP)
1999–2002
168
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
23.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2597cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 223km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.7mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 14.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4491mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |