OPEL Vectra Caravan 2.8L V6 Turbo 6MT FWD (250 HP)
2005–2008
247
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2792cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 184kW |
| Torque | 330Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 245km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Urban | 15.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4840mm |
| Width | 1800mm |
| Height | 1500mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |