OPEL Vectra Caravan 3.0L V6 CDTi 6MT FWD (177 HP)
2002–2005
174
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2958cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 222km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 10.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |