OPEL Vectra Caravan 3.0L V6 CDTI 6MT FWD (184 HP)
2005–2008
181
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2958cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 225km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |