OPEL Vectra Caravan 3.2L V6 5AT FWD (211 HP)
2002–2005
208
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3175cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 208bhp |
| Power | 155kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 15.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1625kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |