OPEL Vectra GTS OPC 2.8 V6 Turbo (255 HP)
2005–2008
252
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2792cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 252bhp |
| Power | 188kW |
| Torque | 355Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 260km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Urban | 15.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |