OPEL Vectra GTS 2.2L 16V DGI 5MT (155 HP)
2002–2005
153
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 218km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |