OPEL Vectra Hatchback 1.8i 4AT FWD (90 HP)
1992–1995
89
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1686cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 168Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4350mm |
| Width | 1700mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Kerb Weight | 1145kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |