OPEL Vectra Hatchback 1.8i 5MT FWD (90 HP)
1992–1995
89
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 183km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4351mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1095kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |