OPEL Vectra Hatchback 2.0i CAT 4AT FWD (115 HP)
1992–1995
113
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4351mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1159kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |