OPEL Vectra Hatchback 2.0i CAT 5MT FWD (115 HP)
1992–1995
114
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4351mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1130kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |