OPEL Vectra Sedan 3.0d V6 6MT FWD (184 HP)
2005–2008
181
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2984cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 181bhp |
| Power | 135.3kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4610mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1565kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |