OPEL Zafira OPC 2.0L 16V Turbo 5MT (192 HP)
2001–2005
189
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 220km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 150L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |