OPEL Zafira Tourer C 1.4L LPG 6MT FWD (140 HP)
2016–2019
138
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1604kg |
| Boot Capacity | 153L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |