OPEL Zafira Tourer C 1.4L Turbo 6MT FWD (140 HP)
2016–2019
138
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1553kg |
| Boot Capacity | 153L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |