OPEL Zafira Tourer C 1.6L Turbo 6AT FWD (170 HP)
2016–2019
168
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125.1kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1626kg |
| Boot Capacity | 153L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |