OPEL Zafira Tourer C 2.0L CDTI 6MT FWD (130 HP)
2016–2019
128
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1956cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1713kg |
| Boot Capacity | 153L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |