OPEL Zafira Tourer 1.4L Turbo 6MT FWD (120 HP) Start & Stop
2011–2016
118
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
37
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4658mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1628kg |
| Boot Capacity | 711L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |