OPEL Zafira Tourer 1.8L EcoTEC 5MT FWD (115 HP)
2011–2016
114
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
33
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4658mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1586kg |
| Boot Capacity | 711L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |