OPEL Zafira Tourer 2.0L CDTI 6MT FWD (165 HP)
2011–2016
162
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
39
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1956cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 162bhp |
| Power | 121kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4658mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1748kg |
| Boot Capacity | 711L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |