OPEL Zafira 1.6L 16V 5MT FWD (100)
2003–2005
99
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 176km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1631mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1293kg |
| Boot Capacity | 150L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |