OPEL Zafira 1.6L CNG ecoFLEX 5MT FWD (94 HP)
2008–2014
93
bhp
Power
17
s
0–100 km/h
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 93bhp |
| Power | 69kW |
| Torque | 133Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17s |
| Top Speed | 165km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4475mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1636mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1565kg |
| Boot Capacity | 646L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |