OPEL Zafira 1.7L CDTI ecoFLEX 6MT FWD (125 HP)
2008–2014
123
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1686cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 279Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 189km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4475mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1636mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1513kg |
| Boot Capacity | 646L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |