OPEL Zafira 1.8L 16V 5MT (115 HP)
1999–2003
114
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 184km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1631mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1295kg |
| Boot Capacity | 142L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Tr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |