OPEL Zafira 1.8L 16V 5MT FWD (140 HP)
2006–2008
138
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1403kg |
| Boot Capacity | 139L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |