OPEL Zafira 2.0L Turbo ECOTEC 6MT FWD (240 HP)
2008–2014
237
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 177kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 231km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 13.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4475mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1636mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1565kg |
| Boot Capacity | 646L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |