OPEL Zafira 2.2L DTi 5MT (125 HP)
1999–2003
123
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2172cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 187km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1631mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1460kg |
| Boot Capacity | 142L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |