PERODUA Alza 1.5L 4AT FWD (103 HP)
2014–2018
102
bhp
Power
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1495cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 102bhp |
| Power | 75.8kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4270mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1145kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |